Lütfen bekleyiniz...
Hasan Tahsin FENDOĞLU

HASAN TAHSİN FENDOĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre serbest avukatlık yaptı. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi, doktora tezini İstanbul Üniversitesinde tamamlayarak “Kamu Hukuku Doktoru” (Ph.D.) oldu. Yargı bağımsızlığına ilişkin olarak bitirdiği doçentlik tezi ve
diğer çalışmaları dikkate alınarak, üniversite doçenti unvanını kazandı. Yabancı dil sınavını iki dilden başardı. “Türkiye’de Demokrasinin Gelişimi ve Avrupa Birliği” isimli profesörlük tezi ve diğer çalışmaları dikkate alınarak Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku Profesörü oldu.

Akademik çalışmalar yanında bürokrasinin değişik kademelerinde görev yaptı. Başbakan Başmüşaviri, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı, BirleşmişMilletler İnsan Hakları 10 Yılı Ulusal Komitesi Başkanı, Birleşmiş Milletler UNESCO İnsan Hakları İhtisas Komitesi Üyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu Üyesi, Bölge Kurulu Başkanı ve TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı ve Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı döneminde, kamuda ilk kez Türkiye İnsan Hakları Raporu’nu, Kayıp Çocuklar Raporu’nu, İşkence ve Kötü Muamele ile Etkin Mücadele Raporu’nu ve Töre Namus Cinayetleri Raporu’nu yayımladı. Avrupa Konseyi ile yapılan ve Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile birlikte gerçekleştirilen “Implementaion of Human Rights Reforms in Turkey” Projesi’nin Başkanı olarak Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamalarda Türk Heyetine başkanlık yaptı. İ.Ü Hukuk Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümlerinde Anayasa Hukuku Profesörü olarak bulundu.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından 2011 yılında yılın en başarılı hukuk adamı seçildi, 9 uncu GAP Oscar’ı ödülünü aldı. Türkiye Gençlik Teşkilatı
tarafından 2014 yılında yılın en başarılı hukukçusu seçildi. 2015 yılında Anadolu Basın Birliği tarafından Anayasada kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ve birçok yasal düzenlemelerin ve başkanlık sisteminin bilgilendirilmesindeki katkılarından dolayı, ödüle layık görülmüştür. 28 Mayıs 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından RTÜK üyeliğine seçilen Fendoğlu’nun, hukuk kitapları yanında yurt içinde ve yurt dışındaki bilimsel toplantılarda sunduğu 200’den fazla bildiri, makale ve çalışmaları bulunmaktadır. İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Fendoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

sayfa başına

Anayasa Yargısı

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
35,00 TL

Anayasal Derinlik

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
Türkiye'nin Anayasal Hafızası
85,00 TL

Çocuk Hakları Hukuku

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
45,00 TL

Devlet, Diplomasi ve İnsanın Özgürlük Mücadelesi

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
11,00 TL

Hava Hukuku Sempozyumu

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU, Banu ŞİT KÖŞGEROĞLU
(15 Aralık 2016 / Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi)
18,00 TL

Hukuk Tarihimizde Temel Haklar

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
9,08 TL

Hukuka Giriş

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
35,00 TL

İnsan Hakları Hukuku

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
40,00 TL

Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık)

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
40,00 TL

Türk Hukuk Tarihi

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
22,00 TL

Türkiye'de Başkanlık Sistemi

Yazar: Hasan Tahsin FENDOĞLU
(Karşılaştırmalı)
45,00 TL
1 2 Sonraki
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta: