Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Eşya Kavramı


Katalog Kodu: GH072
ISBN: 978-605-4687-46-6
Stok durumu: Stokta var
30,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviOniki Levha Yayınları
YazarSanem AKSOY DURSUN
Baskı tarihi2012/12
CiltKarton kapak
Boyut16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Detaylı açıklama

GH072
Eşya Kavramı
Dr. Sanem AKSOY DURSUN
2012/12 Baskı, 230 Sayfa 30.00 TL
ISBN 978-605-4687-46-6 

Her şeyden önce, eşya kavramının doğru bir biçimde belirlenmesi önemlidir. Çünkü aynî haklar eşya üzerinde kurulabilir. Aynî hakların en önemlisi olan mülkiyet hakkının konusu böylece ortaya çıkar. Eşya kavramının belirlenmesi, üzerinde mülkiyet kurulabilecek şeylerle kurulamayacak şeylerin ayırt edilmesi bakımından önemlidir.

Bu incelemenin birinci bölümünde çeşitli ülkelerdeki eşya kavramına yaklaşımı inceleyip bir eşya tanımı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca eşya çeşitleri, bu arada mal birliği ve eşya birliği kavramları üzerinde durmuştur. İkinci bölümde ise cismanilik unsuru bakımından eşya sayılıp sayılamayacağı tartışmalı olan bazı varlıkları incelenmiştir. Bu bağlamda bilgisayar programları, senetler, doğal güçler ve haklar, ele alınacak başlıca tartışma konularıdır. Üçüncü ve son bölümde, kişi dışılık üzerinde durulmuştur.

Bu son bölümde insan vücudu, vücuttan ayrılan organ, doku gibi parçalar, embriyo ve insan cesedinin eşya olup olmadığı sorusuna bir cevap alınacaktır. Hayvan haklarının gelişmesiyle birlikte hayvanın eşya sayılıp sayılmayacağı konusunda ciddi tartışmalar çıkmıştır. Bu tartışmalar da son bölümün konuları arasındadır. Kitap, bu konu hakkında bilgi sahip olmak isteyen okurlara yarar sağlaması amacıyla hazırlanmıştır.

Kitabın Konu Başlıkları

Eşya Kavramının Genel Unsurları
Cismanilik Unsuru Bakımından Tartışmalı Varlıklar
Kişi Dışılık Unsuru Bakımından Tartışmalı Varlıklar