Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Uygulamada İhaleye Fesat Karıştırma Suçları


6459 ve6526 Sayılı Kanunlarla Yapılan Değişiklikler Işığında
Katalog Kodu: CH752
ISBN: 978-975-02-2878-0
Stok durumu: Stokta var
54,90 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviSeçkin Yayınları
YazarErsan ŞEN, Ertekin AKSÜT
Baskı tarihi2014/05
CiltKarton kapak
Boyut16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Baskı Sayısı4
Detaylı açıklama

CH752
Uygulamada İhaleye Fesat Karıştırma Suçları 6459 ve 6526 Sayılı Kanunlarla Yapılan Değişiklikler Işığında
Prof. Dr. Ersan ŞEN – Av. Ertekin AKSÜT
2014/04 4.Baskı, 304 Sayfa 54,90 TL
ISBN 978-975-02-2878-0

30.04.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6459 sayılı İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 12. maddesi ile değiştirilen "İhaleye fesat karıştırma" başlıklı TCK m.235'in yeni halini dikkate almak, buna göre güncelleme yapmak, yeni yargı kararları ve bilimsel görüşlerden de yararlanmak suretiyle kitabın üçüncü baskısını hazırlamak zorunluluğu doğmuştur. Yeni Kanunda, ihaleye fesat karıştırma suçunun alt ve üst sınırlarında değişiklik yapılmış, kamu zararı bulunmadığı hallerde failler hakkında bir yıldan üç yıla, kamu zararının bulunduğu hallerde ise üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası öngörülmüş, suçun cebir ve tehditle islenmesi durumunda ise hapis cezasının alt sınırının bes yıldan az olamayacağı hükme bağlanmıştır. Zincirleme/müteselsil suç konusunda, madde metninde bir yeniliğe gidilmese bile, maddenin değişiklik gerekçesinde bu müesseseye değinildiği görülmektedir. Bunun dışında, suç örgütü kurmak suçunu düzenleyen TCK m.220 hükmünün altıncı ve sekizinci fıkralarında da değişiklikler yapılmıştır.

Özetle kitap, 3. baskısında; ihaleye fesat karıştırma suçunun 6459 sayılı Kanunla değişik hali incelenmiş, örgüt suçunda yapılan değişiklikler açıklanmış, suçun cezasının alt sınırında yapılan indirimler sonucunda uygulamada ihaleye fesat karıştırma suçlan açısından tatbikinin önü açılan "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" müessesesi ayrı baslık altında incelenmiş, bu konuda uygulamada karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.

Kitabın 4. baskısında ise; 6 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6526 sayılı Kanunla özellikle yargılama usullerinde yapılan değişiklikler dikkate alınmış, kitap tümü ile gözden geçirilmiş, özellikle İcra ve İflas Hukuku alanında yapılan ihaleler hakkında açıklamalara yer verilmiş ve kitabın tümü güncel gelişmelere uygun düşecek şekilde yenilenmiştir. 4. baskısını kaleme alınan kitabın, ihaleye veya ihale konusu edime fesat karıştırma konularında teorik ve pratik bilgi ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde olduğunu ifade edilmektedir.

Kitabın Konu Başlıkları

  • Suçun Unsurları
  • Doğrudan Temin
  • Kamu Zararı
  • Zincirleme Suç
  • Telefon Dinleme
  • Bilirkişi
  • Suç Örgütü
  • Edimin İfasına Fesat Karıştırma
  • Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB)


Bu kitabı satın alan müşterilerin satın aldığı diğer kitaplar

İhale Sürecinde İşlenen Suçlar

Yazar: İzzet ÖZGENÇ
19,90 TL

İhaleye Fesat Karıştırma ve Edimin İfasına Fesat Karıştırma Suçları

Yazar: Doğan SOYASLAN, Mustafa KEMER, Mustafa GÜLSEVEN
35,00 TL