Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi Cilt 1


İHAS m. 2-7 Hk Açıklama ve Önemli Kararlar
Yazar:  Osman DOĞRU
Katalog Kodu: DE049-1
ISBN: 978-605-4354-48-1
Stok durumu: Stokta var
140,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviLegal Yayınları
YazarOsman DOĞRU
Baskı tarihi2012/10
CiltKarton kapak
Baskı Sayısı2
Detaylı açıklama

DE049-1
İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi Cilt 1
İHAS 2-7 Açıklama ve Önemli Kararlar
Osman DOĞRU
2012/10 2. Baskı, X+918 Sayfa 140,00 TL
ISBN 978-605-4354-48-1


Bu kitap. İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesini ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) içtihatlarını hakimlere, savcılara, avukatlara, diğer hukukçulara ve öğrencilere tanıtmak ve hem uygulama hem de insan hakları ve hukuk öğretiminde kullanılmak üzere hazırlanmış bir eserin ilk cildidir. Kitabın hazırlanmasında en önemli neden Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının tanınmasıdır. Bu gelişmeye bağlı olarak İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihatlarının yaygın olarak hem uygulamacılar hem de bireyler tarafından tanınması büyük önem kazanmıştır.
Eserin bu ilk cildinde Sözleşme'nin 2-7 maddeleri incelendi. Eserin ikinci cildinde ise, Sözleşme'nin hak ve Özgürlüklerle ilgili diğer maddeleri incelenecektir.

Her maddenin incelenmesinde önce ilgili madde hakkında açıklayıcı bilgiler verildi; daha sonra konu hakkında önemli kararların çevirilerinin İlgili bölümleri kondu. Bu çevirilerin bir kısmı yazarlar tarafından yapılmıştır. Bir kısmı ise gerçekleştirilmiş çevirilerin metinlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Seçilen kararlar, mutlaka en yeni kararlar değildir. İHAM'ın bazı kararlan artık klasikleşmiştir. Örneğin 2. maddeyi incelerken, McCann ve Diğerleri - Birleşik Krallık ya da 10. maddeyi incelerken Handyside - Birleşik Krallık kararlarına yer vermemek mümkün değildir. Bu kararların klasik olma niteliği, halen yeni hukuki ilkelerin bu kararlarda belirlenen ilkelere dayanılarak çıkartılmasından doğmaktadır. Bu nedenle, bu kitapta her madde için 'klasik' sayılabilecek ve Türkiye için önemli olarak değerlendirilebilecek bazı kararların geniş özet çevirilerine yer verilmiştir.(Giriş'ten)

Kitabın Konu Başlıkları

  • Yaşam Hakkı
  • İşkence ve Kötü Muamele Yasağı
  • Kölelik ve Zorla Çalıştırma Yasağı
  • Özgürlük ve Güvenlik Hakkı
  • Adil Yargılanöa Hakkı
  • Kanunsuz Suç ve Ceza
Kitap etiketleri