Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 565,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Kanunlarımızda Süreler


Katalog Kodu: HY986
ISBN: 978-605-146-565-4
Stok durumu: Stokta var
75,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviAdalet Yayınları
YazarTahir BÜYÜKTANIR
Baskı tarihi2015/02
CiltKarton kapak
Boyut16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Baskı Sayısı2
Detaylı açıklama

HY986
Kanunlarımızda Süreler
Av. Tahir BÜYÜKTANIR
2015/02 2. Baskı, XXVIII+842 Sayfa 75,00 TL
ISBN 978-605-146-565-4

Toplumsal düzen kurallarının konusunu oluşturan işlemler ile hak ve borçlar, büyük çoğunlukla sürelere bağlanmıştır. Bu sürelere uyulmaması; kimi zaman bir hakkın kaybedilmesine neden olmakta, kimi zaman bir menfaatten yararlanamama sonucunu doğurmakta; kimi zaman bir yaptırımla karşı karşıya kalınmakta; Kimi zaman da bir hak edinmek için yasada belirtilen sürenin geçmesi gerekmektedir.

Bu nedenle bir hukuksal düzenlemenin konusu kadar, bağlandığı süre de çoğu kez yaşamsal önem taşımaktadır.

Çok çeşitli şekillerde düzenlenen sürelerden en sık karşılaştıklarımızı bile akılda tutmaya çalışmak, çoğu kez yanılmalara neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir işlem yaparken ya da hazırlanırken buna ilişkin süre hakkında en kısa yoldan bilgi edinme ihtiyacı vardır.

Söz konusu ihtiyacı karşılama amacına hizmet edeceği umuduyla bu çalışmayı hukukçu ve ilgilenenlerin yararlanmasına sunuyorum.

Çalışma esas itibariyle, iki ana bölümden oluşmaktadır:

Birinci bölümde sürelere ilişkin genel bilgiler, özet şeklinde sunulmuştur.
İkinci bölümde, ABC isim dizesinde kanunların, KHK’lerin ve tüzüklerin süre ve başlangıcına ilişkin düzenlemeleri ile kavram ve süre çeşitleri yer almaktadır.

Herhangi bir olay ya da kavrama ilişkin süreye iki ayrı yoldan ulaşılabilmektedir: 1-Mevzuata ilişkin ABC dizesi, 2-Kavram dizesi
Eğer konunun hangi yasada (ya da KHK, tüzükte, ) düzenlendiği biliniyorsa, mevzuata ilişkin ABC dizesinden, önce mevzuatın yer aldığı sayfaya sonra da o mevzuatın başlığı altında sıralanan maddeye ulaşılabilecektir.

Ya da kavram dizesinden yararlanılarak, doğrudan kavramın yer aldığı sayfa numarasının saptanması yoluyla aranan kavram ve onunla ilgili süre düzenlemesi bulunabilecektir.

Ayrıca, üç temel kanunun, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanununun sürelere ilişkin eski ve yeni hükümlerini karşılaştıran üç cetvele yer verilmiştir. (Sunuş'dan)

Kitabın Konu Başlıkları

  • Süre Türlerine Genel Bakış
  • Temel Özellikleri Yönünden Süre Türleri
  • Sürelerle İlgili Genel ve Ortak Kurallar
  • Türk Hukukunda Süreler
  • Karşılaştırmalı Süreler
Kitap etiketleri