Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Anayasal Devlette Meşruiyet


Katalog Kodu: AH125
ISBN: 978-975-464-549-1
Stok durumu: Stokta var
35,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviYetkin Yayınları
YazarMeltem DİKMEN CANİKLİOĞLU
Baskı tarihi2010
CiltKarton kapak
Detaylı açıklama

AH125
Anayasal Devlette Meşruiyet
Meltem DİKMEN CANİKLİOĞLU
2010 Baskı, 332 Sayfa 35,00 TL
ISBN 978-975-464-549-1

Bu çalışmada, hukuk ve siyaset felsefesinin, siyaset biliminin ve anayasa hukukunun kesiştiği alandan, devletli bir toplumda yöneten-yönetilen ilişkisinin çağrıştırdığı tüm malzemeyi toplayıp, meşru bir demokrasi ve hukuk sisteminin kurulması ve sürdürülmesindeki rollerini araştırdık.

Anayasal devlet, çeşitli kaynaklarda "hukuk devleti" olarak da ifade edilmektedir. Yakın ilişki içinde oldukları gerçeğine rağmen, bu iki kavramı ve bu iki devlet yapılanmasını özdeşleştirebilmek için, öncelikle anayasal devlette hukuk devletini gören bakışın nedenlerini anlamak zorundayız.

Anayasal devlet, görev ve yetkilerinin çerçevesi, anayasacılık amaç, ilke ve tekniklerine uygun olarak oluşturulan anayasası ile çizilmiş bir devlettir. Anayasa bazen belli bir metin, bazen de metinler ve uygulamalar toplamı olabilir. Anayasanın ayrı bir hukuk disiplini oluşturması; "ülkedeki politik dengeye bağlı olarak iktidarın kullanımının organlar arasında bölüştürüldüğü istisnaları da dahil olmak üzere kurulu düzeni hukukun tanımladığı ve her türden uyuşmazlığın hukuk aracılığı ile ele alınıp çözüme kavuşturulduğu bir normatif bütünlüğün kurumlaştırılması" olarak ayrı bir tanımı da beraberinde getirmiştir. Anayasal devleti, hukuk devletine yaklaştıran, hatta ikisini birleştiren anlam, bu tanımda saklıdır. Fakat yine de anayasal devleti hukukla kavrayabilmek için, tanımların sağladığı konfora ek olarak pek çok sağlam bilgiye ve gerekçeye ihtiyacımız var.

Bu amaçla çıktığımız düşünme ve araştırma yolculuğunda; anayasacılığın evriminde hukukla kavranan demokrasiyi, demokrasinin evriminde hukukla ehlileştirilen çoğunluğu ve hukukla sınırlanan siyasi İktidarı gördük. Demokrasinin ve hukukun gereğince işlevsel kılınmadığı siyasal ve toplumsal sistemlerin hiç bitmeyen sorunlarının, ağır bir meşruiyet krizi ürettiğini veya hukuksuz ve demokrasisiz sistemlerdeki meşruiyet yokluğunun, siyasi, ekonomik, toplumsal pek çok sorunu beslediğini gördük.

Bu kitap, anayasal bir devlette meşruiyetle İlgili tartışma noktalarını önce tespit etmek, sonra tespit edilen bu noktalar üzerinde meşruiyete İlişkin sorulara olabildiğince cevap bulmak amacıyla kaleme alındı.(Giriş'ten)

 

Kitabın Bölüm Başlıkları:

  • Meşruiyete İlişkin Kavramsal Çerçeve
  • Anayasal Devlette Demokrasinin Meşruiyeti ve Demokratik Meşruiyet Alanları
  • Anayasal Devlette Hukuk ve Hukuki Meşruiyet Alanları
Kitap etiketleri
Bu kitabı satın alan müşterilerin satın aldığı diğer kitaplar

Türk Anayasa Hukukunda Yasama Yetkisinin Devredilmezliği İlkesi

Yazar: Cengiz ARIKAN
Anayasa Mahkemesi kararları ışığında ülkemizdeki yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi incelenmiştir
25,00 TL

Anayasa Yargısının Sınırları Sorunu

Yazar: Ferhat USLU
33,50 TL

Anayasa Yargısının Demokratik Meşruiyeti

Yazar: Taylan BARIN
36,00 TL

Özgürlüklerin Korunmasında Anayasa Yargısı

Yazar: Mehmet Tevfik GÜLSOY
Özgürlüklerin Korunmasında Anayasa Yargısının Yeri ve Meşruluğu
25,00 TL