Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Kamu İhale Kurulu Emsal Kararları


Katalog Kodu: Dİ051
ISBN: 978-605-5336-97-4
Stok durumu: Stokta var
58,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviAdalet Yayınları
Yazarİlyas KILIÇ, Duygu KILIÇ ÇAYLI
Detaylı açıklama

Dİ051
Kamu İhale Kurulu Emsal Kararları
İlyas KILIÇ - Duygu KILIÇ ÇAYLI
2012/04 Baskı, XIV+610 Sayfa 58,00 TL
ISBN 978-605-5336-97-4

Kamu ihale süreci ile ilgili telefon ve mail yoluyla bize ulaşan, aralarında hukukçuların, yüklenicilerin, idaredeki görevlilerin de bulunduğu tüm paydaşların sık sorduğu sorulardan yola çıkarak, bu kitabın hazırlanmasına karar verdik. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun teknik kısımlarına ilişkin hususların tam olarak anlaşılabilmesini sağlamak için 5000’den fazla Kamu İhale Kurulu kararı tarafımızdan incelenmiştir. İncelenen bu kararlardan güncelliğini kaybetmemiş ve Kanunun özünü yansıtabilecek, titizlikle seçilmiş 550 adet Kurul kararı okuyucunun dikkatini dağıtmayacak şekilde özetlenerek kitaba aktarılmıştır. Bu kitapta hiçbir görüş ve yorum katılmadan en sık sorulan sorulara, Kamu İhale Kurulu’nun verdiği kararlar ile cevap verilmiştir. Bu kararların hepsi, 2010 ve 2011 yılına ait ve yürürlükte olan Kanun ve Tebliğ hükümlerine uygun daha eski tarihli kararlardan seçilmiş olduğundan, günceldir.
Kitaptaki tüm kararların tarih ve sayıları verilerek Kanun maddeleri altında özetlenmesine dikkat edilmiştir. Özetlenen kararlarda, mevzuat hükümlerinin tekrarı ve boşuna yer kaybından kaçınılmak için itirazen şikâyetin zamanı, nedeni, Kurul’un takdiri ve son kararı ele alınmıştır. Yine aynı amaçlarla her konuda sadece bir veya iki emsal karar kitaba konulmuştur. Aynı konuda farklı yönde alınan kararlar ise, okuyucunun kafasında soru işaretleri oluşmaması için, lehte veya aleyhte olduğu belirtilerek aynı bölümde sunulmaya çalışılmıştır.
Kamu İhale Kurumu internet sayfasında görüleceği üzere itirazen şikâyetler çoğunlukla birkaç hususu içermektedir. Kurul ise her hususu ayrı ayrı değerlendirdiği için, tek bir karar içerisinde birkaç konunun ele alındığı bilinmektedir. Çalışmamızda, hangi Kanun maddesi ile ilgili soru sorulmuşsa, o konudaki açıklayıcı Kurul kararı ele alınmıştır. Bazı Kurul kararları birkaç hususa veya Kanun maddesine açıklık getirdiğinden, konunun bütünlüğü bozulmadan ve dipnotlarla belirtilmek suretiyle, birden çok Kanun başlığının altında da yer alabilmiştir. Örneğin ortak hükümler içeren emsal bir karar hem -İhalelere Katılmaktan Yasaklanmalar- hem de -Yasak Fiil ve Davranışlar- bölümlerinde yer almıştır.
Kanunun -Eşik Değer- başlıklı 8 inci maddesi gibi sadece tanımlama içeren bazı maddelerine ya da hakkında tarafımıza soru ulaşmayan konularla ilgili kararlara ise, okuyucunun dikkatini dağıtmamak için, hiç yer verilmemiştir. Buna rağmen, kitabın son kısmında -Mücbir Sebepler- başlığı altında, Kurum tarafından hüküm altına alınan kararlara da yer verilmiştir.