Lütfen bekleyiniz...
Alışveriş sepeti
Sepetinizde 3 kitap var.
Toplam: 570,00 TL
E-Bülten
E-posta:

Sosyal Güvenlik El Kitabı


Esnaf, Sanayici, Tüccar, İşçi, Şirket Ortağı, ve Çiftçilerin
Yazar:  Vakkas DEMİR
Katalog Kodu: İS396
ISBN: 978-605-5263-20-1
Stok durumu: Stokta var
55,00 TL
:
(0)
Kitap künyesi
YayıneviAdalet Yayınları
YazarVakkas DEMİR
Baskı tarihi2012/05
CiltSert Kapak (İplik Dikiş)
Boyut16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Detaylı açıklama

İS396
Esnaf, Sanayici, Tüccar, İşçi, Şirket Ortağı, ve Çiftçilerin
Sosyal Güvenlik El Kitabı
Vakkas DEMİR
2012/05 Baskı, XII+402 Sayfa Ciltli 55.00 TL
ISBN 978-605-5263-20-1

Sosyal güvenlikle ilgili kanun, yönetmelik, tebliğ, genelge ve talimatlar ülkemizde en sık değişen ve yenilenen mevzuat hükümleri durumunda bulunmaktadır. Bu kadar sıklıkla değişen ve yenilenen mevzuat hükümlerini birebir takip etmek vatandaşlarımız açısından neredeyse imkânsız durumdadır. Bu nedenle, bu kitap çalışmasında sıkça değişen mevzuatın vatandaşa bakan önemli yönleri açıklanmış, her zaman kendilerine faydalı ve kalıcı olacak kısımları izah edilmeye çalışılmıştır.

Sosyal güvenlikle ilgili yapılmış olan bu kitap, yalnızca ilgili kanun maddesi hükümleri verilip, madde metinlerinin altlarına açıklama yapılmamıştır. Sosyal güvenlikle hiçbir ilgisi olmayan bir kişinin bile, okuyup anlayabileceği bir tarzda, konuları anlatımlı ve izahlı olarak ele alınmış, bundan ötürü hazırlanan bu çalışmada ele alınan konular, sade ve kolay anlaşılabilir bir anlatımla ve somut örnekleriyle açıklanmaya çalışılmıştır.

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı kanunları 1 Ekim 2008’den itibaren 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasasıyla tek çatı altında birleştirildi. Sosyal güvenlik reform yasası olarak adlandırılan 5510 sayılı yasanın 2008 yılında bütün hükümleriyle yürürlüğe girmesiyle birlikte, eski Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mevzuatları tamamıyla yürürlükten kaldırılmadı. Hâl böyle olunca, 2008 yılından sonraki süreçte bir yandan 1 Ekim 2008’den önceki mevzuat hükümleri, bir yandan 1 Ekim 2008’den sonraki mevzuat hükümleri uygulanmaya başlandı. Yapmış olduğumuz bu kitap çalışmasında, bütün bu hususları göz önünde bulundurarak, eski ve yeni sosyal güvenlik mevzuat hükümlerini birlikte açıklamaya gayret gösterdik.

Sosyal güvenlikle ilgili kanun, yönetmelik, tebliğ, genelge ve talimatlar ülkemizde en sık değişen ve yenilenen mevzuat hükümleri durumunda bulunmaktadır. Bu kadar sıklıkla değişen ve yenilenen mevzuat hükümlerini birebir takip etmek vatandaşlarımız açısından neredeyse imkânsız durumdadır. Bu nedenle, bu kitap çalışmasında sıkça değişen mevzuatın vatandaşa bakan önemli yönlerini açıklayıp, he zaman kendilerine faydalı ve kalıcı olacak kısımlarını izah etmeye çalıştık.

Sosyal güvenlikle ilgili yapmış olduğumuz bu kitap çalışmasında, yalnızca ilgili kanun maddesi hükümlerini verip, madde metinlerinin altlarına açıklamayı yapmadık. Sosyal güvenlikle hiçbir ilgisi olmayan bir kişinin bile, okuyup anlayabileceği bir tarzda, konuları anlatımlı ve izahlı olarak ele aldık. Bundan ötürü, yapmış olduğumuz bu çalışmada ele aldığımız konular, sade ve kolay anlaşılabilir bir anlatımla ve somut örnekleriyle açıklanmaya çalışılmıştır.

Bu kitap çalışmamızda, sosyal güvenlikle ilgili konuların tamamını kapsamlı olarak ele alıp açıklama yoluna gitmedik. Her bir konunun bu kadar detaylı bir şekilde açıklandığı bir tarzda, zaten bu zaman ve zemin açısından bu uygun olmazdı. Bu kitap çalışmasında, sosyal güvenlikle ilgili konuların tamamının az ve öz olarak bu çalışmada bulunması yerine, vatandaşlarımızın en çok işine yarayacak ve karşılaştığı problem ve sorunları çözmelerinde yardımcı olacak sorunlu konuları ele alıp açıklamaya çalıştık.
Ayrıca, bu çalışmamızın en önemli bir diğer özelliği, açıkladığımız konularda hem o konu hakkındaki SGK uygulamalarının nasıl olduğunu, hem de o konuda verilmiş yargı kararlarını izah etmeye çalıştık. Yani, vatandaşlarımıza SGK ile karşılaştıkları sorunlarda, sorunlarını yargıda çözüp çözemeyecekleri konusunda yol ve yöntem göstermeye çalıştık. Bu açıdan yapmış olduğumuz bu çalışma, hem esnaf, işçi, memur, şirket ortağı, çiftçi, sanayici ve tüccar gibi bütün vatandaşlarımız açısından pratikte çok önemli bir kaynak, hem de sosyal güvenlik müşavirleri, yeminli mali müşavirler, özel işletmeler, avukatlar, mali müşavirler, serbest muhasebeciler ve sosyal güvenlik iş takipçileri açısından başvurulacak çok önemli bir yardım eser olacağını düşünüyorum.

Kitap etiketleri